Kilátópont

FIGYELEM!
A kilátó 2022. április 06-12. között zárva tart festési munkálatok miatt. Megértésüket és türelmüket köszönjük!

Az Országos Kéktúra nyomvonalán található építményt a Koller József, Ybl-díjas építész munkáját dicséri.

A Hármashatár-hegyen korábban légvédelmi lőállások kerültek kialakításra, melyek a világháborúk során a fővárost védték az ellenséges légi támadások elől. A rendszerváltás után ezeknek a bunkerek funkciójukat vesztve, tájsebként maradtak fenn a hegyen. A Pilisi Parkerdő Zrt. 2015-ben egy ilyen tájsebet szüntetett meg azzal, hogy bunker alapjait felhasználva kilátópontot létesítet a hegyen.

A fenyőgerendákból készült, különleges faszerkezetű kilátópont érkezési szintje egyben pihenőhelyként is funkcionál, ahol az Országos Kéktúra nyomvonalán a hegyre felkapaszkodók kifújhatják magukat. A bonyolult faszerkezethez 40 m3 rétegragasztott fenyőgerendát használtak fel, a csomópontok rögzítéséhez pedig csaknem 4,5 tonna acélszereléket szereltek be.

A kilátópontból csodálatos panoráma nyílik, lábunk előtt kanyarog a Duna, és egyedülálló módon a folyamon az összes Budát és Pestet összekötő híd ívében is gyönyörködhetünk. Mivel a kilátópont éjszaka is látogatható, csodálatos képet kaphatunk a főváros éjszakai fényeiről. Tiszta időben látszanak a Mátra ormai, sőt egészen a Tátra vonulatáig is ellátni.

A KILÁTÓPONT NÉVADÓJA: GUCKLER KÁROLY FŐVÁROSI ERDŐMESTER

A budai erdők és a környéki települések erdei mindig is kiemelt figyelem alá estek az elmúlt évszázadok során. Az 1860-as évek előtt a város tűzifaellátását többnyire még ezekből az erdőkből fedezték, de nem foglalkoztak az itteni erdők megújításával. A lecsupaszított hegyoldalak szomorú látványát néhány évtized múlva Guckler Károly, egy fiatal erdész próbálta helyrehozni.  Amikor 1895-ben kinevezték erdőmesterré, majd az Erdészeti Hivatal vezetőjévé, nagy lelkesedéssel vetette magát a munkába, hogy a tuskókról sarjadt tölgyesek helyébe életerős, fiatal erdőket ültessen. A munkálatokból a város és a lakói azonban csak a gyors ütemben kitermelt sarjerdőket látták, ami jókora felzúdulást keltett. Mivel a magról kelt, így lassabban és kevésbé látványosan növő tölgyeket sokan nem tudták erdőként elfogadni, a munkálatokat lassabb ütemben, kisebb területeket kitermelve, majd beültetve folytatták.

Hármashatár-hegy kopárjainak újrafásításában  azonban Guckler – Dévényi Antalhoz, a piliscsabai kopárok fásításának úttörőjéhez hasonlóan – elévülhetetlen érdemeket szerzett. Bécsi mintát alapul véve, kevésbé kényes feketefenyveseket telepített oda, melyeknek fontos talajképző szerepet szánt. A Pilisi Parkerdő Zrt. ezután már meg tudta kezdeni ezen fenyőállományok őshonos fafajokra történő cseréjét. Nevét a kilátóponton kívül ma is őrzi a Guckler-szikla, valamint a Szépvölgytől a Hármashatár-hegy lejtőin át egészen a Csúcshegyig kanyargó Guckler-sétány, melyet saját elképzelése szerint alakíttatott ki.

MEGKÖZELÍTÉS

A kilátópont az Országos Kéktúra útvonalán helyezkedik el. A 65-ös BKV járat szépvölgyi végállomásán kell leszállni, majd kék jelzést követve jutunk fel a kilátóponthoz. A Szépvölgyi út végén kialakított parkolókból a kék kör jelzés mentén egy meredekebb útvonalon lehet feljutni a hegy csúcsára. A Virágos-nyereg felől érkezők vagy az Országos Kéktúra kék jelzésén, vagy kisebb kerülővel a zöld sávval jelölt Guckler Károly úton is eljuthatnak a kilátópontig.

Az autóval érkezőknek parkolásra a Hármashatár-hegyi Kiránduló Központnál nyílik lehetősége. A Hármashatár-hegyi Kiránduló Központtól a kilátópont mintegy 200 m-re található.