A Budai-hegyek oroszlánja

A Budai-hegyek és a Pilis számos különleges hellyel, barlanggal, sziklaképződménnyel rejti rabul a természetjárókat, ilyen a Kecske-hegy lábánál, a Glück Frigyes sétaút nyugalmát őrző, a történelem viharait többé-kevésbé átvészelő dolomit tömb, amit a turistatérképek, csak Oroszlán-sziklaként jelölnek. 

Az Országos Kéktúra útvonalának ez a szakasza, a valamikori Pannonia szálloda tulajdonosáról, a lokálpatrióta Glück Frigyesről kapta a nevét. A XX. század elején áldozatos munkájának nyomán, gyűjtést szerveztek a Budai-hegyek turisták számára történő berendezésére, ennek köszönhetően számos kiépített turistaút, menedékház és kilátó épült meg. A leghíresebb ilyen a János-hegyi Erzsébet-kilátó, vagy az Árpád-kilátó, innen indul a Határ-nyeregbe vezető sétaút, amelyet a híres Oroszlán-szikla őriz. Az út a hegy nyugati, meredek lejtője alatt húzódik, a Határ-nyeregtől, a Látó-hegyre.

A szikla egy oroszlánra hasonlító dolomittömb (GPS 47.542845, 18.989095). Az ülő oroszlánra emlékeztető szirtet Glück Frigyes egy szobrászművésszel élethűbbre faragtatta. Mellette a kis pihenőteraszon kőpadot állíttatott, márványtáblájára Trianon revíziójának hitvallását, az úgynevezett Magyar Hiszekegy sorait vésette.

A szikla a második világháborúban megsérült. A „felszabadító” orosz csapatok, hogy járműveik elférjenek a keskeny úton, az oroszlán fejét lerobbantották. A „csonkítás” ellenére, a szikla még ma is egy ülő oroszlánra hasonlít.

A turistaút felújítása során, a pihenőpadot és a sziklaképződmény környékét is rendbe tette a Pilisi Parkerdő Zrt.

 

Forrás: wikipedia.hu

Cartographia