Egri vár a Pilisben

Gárdonyi Géza regényével iskolai olvasmányai során mindenki találkozott, vagy találkozni fog. A hős Dobó kapitány, a furfangos Gergely mester, Vicuska, a cigány Sárközi és Jumurdzsák alakja szintén jól ismert. Azt azonban, kevesen tudják, hogy pontosan hol is építették fel a díszleteket, hol őrzi a természet, immár 50 éve az egyik legnagyobb kosztümös magyar játékfilm emlékeit.

A Pilisborosjenő és Csobánka, között húzódó völgyet szemelte ki, Várkonyi Zoltán rendező „monumentális” filmjének helyszínéül. Nyugodtan tehetjük ezt a kijelentést, hisz a több ezer statiszta, köztük színi iskolások, kaszkadőrök sorait, a Magyar Néphadsereg 5000 sorkatonája is erősítette, és az Egri Vár, egy részének felépítése, pár hónap alatt, abban az időben világraszóló dolognak számított, kis hazánkban.

1967 nyarán zajlottak, a tömegjelenetek felvételei, a Fehér-hegy és a Nagy-kevély közti völgyben. A vár egyik hátsó fából készült fala lángra kapott, oltás helyett a rendező az egyik főszereplőt, a Dobó kapitányt alakító Sinkovits Imrét, a kamera elé parancsolta, a rutinos színész pedig tökéletesen hozta a szerepét, így végül a baleset, a film szerves részévé vált. Sok „városi legenda” született a forgatásról, mint például a katonai bakancsos, vagy a karórás török janicsárok fel-fel bukkanása, de a filmben ezek nehezen tetten érhetőek.

A díszletül használt vár, egy jó része leégett, illetve, a harci jelenetek során semmisült meg. A főkapu, a bástyák bizonyos elemei, a mai napig fennmaradtak, az ide látogató turisták legnagyobb örömére.

2004-ben újra kamerák kereszt tüzébe került, az ütött, kopott várrom, a „Magyar vándor” című film több jeleneténél, hol egy fogadónak, hol egy háremnek szolgált díszletéül. A film bemutatójának 40 évfordulóján, 2008-ban Pilisborosjenő önkormányzata rendbe hozatta, a vár egy részét, és annak környékét.

Valamivel több, mint 10 kilométerre, a Hármashatár-hegytől, gyalog kb. 1,5 – 2 órányira, autóval 35-40 percnyire, a falu utolsó utcájától, másfél kilométerre találhatóak a romok. A Szent Vendel emlékmű előtt elhaladó földúton jobbra kell tartani, majd a keresztútnál szintén jobbra, és így a vár mögé érkezünk meg. Ha balra fordulunk, akkor a Teve-sziklát is érintve juthatunk el a főkapuig. Az autót érdemes a falu határában hagyni, az út bár murvás, de nem városi „szekereknek” való.

Teve-szikla