Felkészülten túrázzunk

Felkészülten túrázzunk

Bár még meleg az idő napközben, de este és hajnalban elég hűvös lehet, egyre gyakrabban találkozni köddel és egyre korábban sötétedik. Ezért aki ősszel kirándulni indul, jó, ha felkészülten vág neki az erdőnek és pár alap kelléket, magunkkal viszünk, biztos, ami biztos.

 

Egy rövid szeptemberi, vagy októberi túrához, nincs szükség expedíciós felszerelésre. Érdemes egy kellően párnázott, megfelelő méretű hátizsákot beszerezni, nincs szükség 60-70-80 literes málhára, az egy napos elemózsia, a víz, az esőkabát, egy melegebb pulóver, a térkép, esetleg a fényképező számára.

Előnyös olyan lábbelit választani, ami tartja az ember lábát és nem árt, ha vízhatlan. A bakancsoknál érdemes figyelni arra, hogy szükségünk lehet-e az erősített, nehezebb terepre szánt változatokra, mert fölösleges dekáktól, akár kilóktól kímélhetjük meg magunkat. Érdemes egy váltó zoknit is bepakolni, lehetőleg vízhatlan tasakban, ami elázás esetén, vagy ha megizzadtunk jó szolgálatot tehet.

Fontos a megfelelő folyadékbevitel, még a hűvösebb őszi időszakban is, kirándulásra fejenként 1,5 – 2 literrel érdemes számolni. A vércukor szintre érdemes odafigyelni, ezért érdemes, pár szem szőlőcukrot, egy pár müzli szeletet, egy almát is a szendvicsek mellé csomagolni, amit akár menet közben is elfogyaszthat az ember.

A ruházatról már esett szó. Még ha napközben meleg van, napfelkelte és naplemente környékén hirtelen leeshet a hőmérséklet és a didergős, tenyérdörzsölős kirándulás nem igazán pihentető, ez ellen, egy polár felsővel, vagy vékonyabb kabáttal könnyen védekezhetünk. A mai esőkabátok, poncsók, már kis helyen elférnek, ezekről se feledkezzünk meg, egyrészt megvédik a felszerelést a csapadéktól, másrészt szeles, hideg időben egy plusz réteget jelentenek.

Ma már mindenkinek ott lapul a zsebében az okos telefonja, amin van GPS, különböző applikációk segítségével turistatérképként is szolgálhat, azért nem árthat, ha papíralapú térképet és tájolót szintén csomagolunk. Érdemes előre felkészülnünk a környékből, a fő tájékozódási pontokból, ahova a túrát szervezzük. A GPS helymeghatározás bizonyos időjárási körülmények, vagy terepviszonyok között, nem minden esetben működik, illetve amit áram hajt, az meghibásodhat, lemerülhet, ezért célszerű analóg helyettesítőkkel is készülni.

Ehhez kapcsolódóan egy kis zseblámpa, akár fejlámpa előnyös, ha van nálunk. Általuk nem csak az utat világíthatjuk meg, hanem baj esetén jelezhetünk, a minket keresőknek. Ezen felül érdemes, ha egy vízhatlan tasakba, dobozba gyufát, öngyújtót, esetleg a nyári grillezésből maradt, pakurás grill gyújtóst, vattát magunkkal viszünk és az áruházakban kapható motoros, vagy kifejezetten túrázásra szánt elsősegély csomag is lapul zsákunkban. Ez utóbbit, érdemes pár alapvető (fejfájás csillapítóval, gyomorrontás ellen, stb.) gyógyszerrel kiegészíteni. Ezek birtokában, ha úgy hozza a helyzet, a lehetőség, tüzet tudunk gyújtani, meg tudunk melegedni, illetve az esetleges könnyebb sérüléseinket el tudjuk látni.

A kirándulás megörökítéséhez használhatjuk telefonunkat, de ezek gyorsan lemerülnek, érdemes helyette egy fényképezőgéppel készülni. Kaphatóak különböző, akár hátizsákra akasztható, napelemes, powerbankok, amelyekkel tölthetjük elektromos eszközeinket, ezt is érdemes lehet beszerezni.

A legfontosabb, hogy a túrán jól érezzük magunkat, ne kelljen egy hirtelen jött eső, vagy hidegebb idő miatt félbeszakítani a kirándulást, vagy mert eltévedtünk. Készüljünk fel előre, fejben, a felszerelésünkkel, a hátizsákunk tartalmával, hogy minél tovább élvezhessük a természet nyújtotta örömöket.