Hűsítő túra

Első hallásra talán badarságnak tűnhet, hogy egy kirándulás, hogyan lehet hűsítő, ilyen kánikulában. Pedig valóban az lehet, csak a helyszínt kell jól megválasztani. Aki pedig ellátogat, a Budapest II. kerületében, található Pál-völgyi barlangba, az megtapasztalhatja, mennyi kincset is rejt a föld, a főváros alatt.

 A felső eocén mészkőből alakult ki, az a barlangrendszer, amelyet több, mint 500 méteres szakaszon a turisták is bejárhatnak. A XX. század elején, a Szépvölgyi út ezen szakaszán, mészkőbánya működött, a szóbeszéd szerint 1904-ben egy birka alatt beszakadt a föld, a kimentése során bukkantak rá a járatokra. A kor neves barlangászai, mint Jordán Károly és Scholtz Pál Kornél kezdték feltárni a barlangrendszert. 1910-re, közel egy kilométeres járatrendszert sikerült feltérképezni, hegyenként robbantással, fúrással.

A nagyközönség előtt, 1919-ben nyitotta meg kapuit a Pál-völgyi barlang, a Pannónia Turista Egyesületnek köszönhetően lépcsőkön, áthidalókon lehetett megtekinteni a különleges cseppkőképződményeket. Az Első Nemzetközi Barlangkutató Kongresszust is itt tartották, ennek köszönhetően bel és külföldi turisták tucatjai kezdték látogatni.

A második világháború során óvóhelyként funkcionált, és csak 1973-ban került sor a feljárók, lépcsők, a világítás és az úthálózat felújítására. Újra felkapottá, az 1989-es a Budapesten rendezett, 10. Nemzetközi Barlangtani Kongresszus alkalmával vált, amikor is egy újabb szakasz és egy új kijárat került kiépítésre. Ezzel megteremtődött az útvonal ismétlése nélküli látogatás lehetősége és immár, a kiépített szakasz elérte, a ma is látogatható 500 méteres hosszúságot.

2011 decemberében rábukkantak, a Pál-völgyi–Mátyás-hegyi és a Harcsaszájú–Hideg-lyuk barlangrendszereket összekötő kürtőre, az így létrejött Pál-völgyi-barlangrendszer, a maga 28,6 kilométeres hosszával, az addig hazánkban leghosszabbnak ismert Baradla–Domica-barlangrendszert megelőzve, Magyarország leghosszabb barlangjává lépett elő.

A barlang számos érdekes látnivalót kínál: a jó akusztikájú Színház-teremtől a Meseország cseppkő-képződményeiig. Egyes cseppkövek állatokra emlékeztetnek, így elefántra és krokodilra. Legérdekesebb látványosságai a változatos, csillogó kalcitkristályok és kagylólenyomatok, valamint a meseszerű cseppkövek és különleges sziklaalakzatok.

A kiépített bejárata, a II. kerületben, a Szépvölgyi út 162. sz. alatt található, ezt a 65-ös és 65A számú autóbusszal, a Kolosy térről, a Hármashatár-hegyről egy 10 perces autózással, könnyedén megközelíthető. A barlang hőmérséklete egész évben állandó, 10 °C körül mozog, így aki nyáron látogat ide, ne felejtse otthon a pulóverét, mert szüksége lesz rá. A Pál-völgyi-barlang hétfő kivételével minden nap, 10:00–16:15 óráig várja a felfedező kedvű turistákat. A járatok egy része vezetővel látogatható, a túrák minden óra tizenötödik percében indulnak. Egy kirándulás, körülbelül 60 percet vesz igénybe.

A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság engedélye szükséges a barlang idegenforgalom elől elzárt szakaszainak a látogatásához. A Mátyás-hegyi-barlangban nincs kiépített útvonal, ezért előzetes bejelentkezéssel és csak vezetett barlangtúrák keretében látogatható.

Forrás: wikipedia.hu

Képek: Pálvölgyi Barlang facebook oldala