Királyi vadaskert

„A királynak ez a legkedvencebb helye az üdülésre, szórakozásra. Mérföldekre menő járóföldön csak itt-ott van némi tisztás, hová sütkérezni jár ki az erdei vad – a többi merő rengeteg, igazi őserdő még, telve a vadak mindenféle nemével, fajával.”  

Így írták le, Mátyás király budanyéki vadaskertjét, amely a török hódoltság alatt elpusztult. Tekintve, hogy az uralkodó szívesen hódolt vadászszenvedélyének, nagyszámú gímszarvassal, vaddisznóval, őzzel és dámvaddal népesítették be a vidéket. A térképen ezt a területet, a Hűvösvölgy és a Hármashatár-hegy között, ma is „Vadaskert” néven találjuk. Egykori rendeltetésének emlékét, a Vadaskerti-hegy, illetve nyereg és a Vadaskerti emlékmű őrzi.

A valamikori királyi pagony falait Bonfini leírásai alapján, Garády Sándor régész tárta fel 1931-ben. A Glück Frigyes út mentén, illetve a Hármashatár-hegyi vitorlázórepülőtér déli végén található határkövek, fal és töltés maradványok jelzik a valamikori vadászparadicsom határát.

Napjainkban sem néptelenedett el a „Vadaskert”, a szemfüles kirándulók vaddisznók, szarvasok, őzek, rókák nyomát fedezhetik fel túrájuk során és ha szerencséjük van, meg is pillanthatják őket.

Egy rövid 3,7 kilométeres (145 méter szintemelkedéssel) kirándulás során bejárható. A Vadaskerti-nyeregre Hűvösvölgyből, a sárga jelzés vezet fel, útközben több katonasír is található, ami a Budai hegyek néha szomorú történelméről tanúskodnak.

A Homok-hegy alatt balra, a kék jelzésre fordulva, érjük el a Vadaskerti emlékművet. Az út a vitorlázórepülőtér szélén vezet végig, itt a régi határköveket is láthatjuk, olykor a Vadaskerti-hegyet lakó vaddisznók, szarvasok nyomát. Az országos kéktúra vonalát követve, a Glück Frigyes úton visszajutunk túránk kiindulópontját jelentő Hűvösvölgybe, ahol záróakkordként érdemes betérni egy lángosra.