„Miből lesz a cserebogár”

Aki ma a Hármashatár-hegyre ellátogat, egy patinás (Udvarház étterem) és egy modern étterem (Hangár Bistro) ajánlatából válogathat, a kirándulók és a kikapcsolódni vágyókat, pedig egy első osztályú turistaház várja. Ez azonban nem volt mindig így, lássuk, hogy nőtte ki magát a Hármashatár-hegyi Kiránduló Központ, egy modern, változatos program és szolgáltató egységgé.

Már az 1920-as években is komoly turistaélet zajlott a Hármashatár-hegyen, az a főváros közelségének, illetve a háborítatlan természeti környezet, szerencsés együttállásának volt köszönhető. Az első pihenő és szálláshely, a mai Udvarház étterem épületében volt. Az Iváncsó István tervezte ház építése 1926 tavaszán indult meg, a Budapest Sport Egyesület turistaszakosztályának kezdeményezése nyomán, amelyhez a fővárosi tanács és száz budapesti vállalkozó is csatlakozott. Eleinte, csak, mint pihenőhelyként, étteremként szolgált, az első Hármashatár-hegyi turistaház, tekintve, hogy a város közelsége nem indokolta, komolyabb szálláshely kialakítását. Az 1927-es megnyitását követően, hamar közkedvelt hellyé vált, mind a turisták, mind a fővárosiak, és az egyre gyarapodó vitorlázórepülősök körében. A kiépült aszfaltozott, szilárd burkolatú útnak köszönhetően, a harmincas évektől autóbusz járat is indult a csúcsra, ezt a személyautók terjedésével, a kilencvenes évek végén szüntették meg. Az 1940-es évektől egyre inkább, mint étterem, mint sem turistapihenőként szolgált, a teraszáról ma is, mesés kilátás nyílik Budapestre. Többször szerepelt filmekben, mint például a Meseautóban, vagy a közismert sorozatban, a Szomszédokban.

A bakancsos kirándulók és a „repülősök” igényeit, az 1940-ben átadott pilótaotthon szolgálta ki. Ez az épület képezi, a mai Rotter Lajos turistaház alapját. Több zivataros korszakot is megért, több funkciót betöltött, a 2000-es évekre állapota nagyon leromlott. A Pilisi Parkerdő Zrt. 2012.-ben kezdte meg a turistaház, a hangárok és a kiszolgáló épületek felújítását. A cél egy korszerű, ökoturisztikai létesítmény létrehozása volt, amely egyrészt, méltó a Hármashatár-hegy repüléstörténeti és turista múltjához, másrészt változatos programokat és szolgáltatásokat kínál az ide látogatóknak. Az elmúlt években megnyitotta kapuit az Erdőajándéka Erdei Iskola, a Rendezvény Hangár és Bistro, amelyek rengeteg óvodás-, iskoláskorú gyermek, turista és házasulandó pár számára szereztek feledhetetlen perceket.

2015-ben elkészült a Guckler Károly kilátó, amelyről körpanoráma nyílik a Budai-hegyvidékre és Budapestre. Ez az egyetlen kilátó, ahonnan az összes fővárosi híd látható, tiszta időben a „fóti Székesegyházként” emlegetett Római Katolikus Templom sárga tornyai, a Gödöllői-dombság vonulatai is láthatóak.

A neves vitorlázórepülő pilótáról, Rotter Lajosról elnevezett turistaház, minden mai igényt kielégít. A hangulatosan berendezett szobák, amelyeket, a közeli Budakeszi Vadaspark állatairól készült portrék és a Hármashatár-hegy történetét bemutató képek díszítenek, kellemes szállást nyújtanak akár 50 fő számára. Hűtővel, kávéfőző géppel felszerelt konyha áll a vendégek rendelkezésére, a ház előtt kialakított tűzrakó hellyel együtt. Aki a város zajától, csak pár órára, vagy akár egy hosszú hétvégére szabadulna, de nem kíván sokat utazni, annak tökéletes választás a belvárostól 15 percen belül elérhető Hármashatár-hegyi Kiránduló Központ, a Bistroval és a Rotter Lajos Turistaházzal.