Szemközti öreg bükk

A budapestiek kedvelt kiránduló, télen sí- és szánkózó helye, a XIX. század dereka óta, a Hármashatár-heggyel szemközti, Svábhegy–János-hegy-vonulatán álló Normafa, avagy „leánykori nevén” Viharbükk.

 Már mai nevén szerepelt, Gettinger Tivadar 1865-ben kelt útikönyvében, az öreg bükk és a környéke. A história szerint, az ősi faóriás alatt pihent meg Mátyás király egy vadászata alkalmával, egy másik történet, a matuzsálem kisarjadását az uralkodó születésére datálja. A Normafa elnevezés, a köztudatban 1840 óta él, amikor is, a fa árnyékában Nyáry Pál átnyújtotta Schodelné Klein Rozália világhírű operaénekesnő részére a közönség ajándékát, egy ezüst sarlót, aki örömében ekkor elénekelte Bellini Norma című operájának egy részletét. Egészen 1927-ig csodálhatták meg a kirándulók a híres matuzsálemet, ami egy villámcsapás után végleg az enyészeté vált. Helyén a Budapesti Művész és Opera Sportkör 1962-ben új bükkfát ültettetett, és 1967-ben emléktáblát is emelt, ezen Devecseri Gábor pár soros verse olvasható a Normafáról.

„Normafa, Hajdanidőn itt lengett lombod a szélben,

Ünnepi hegymászók vig dala szállt körüled,

Normafa, Majdanidőn lombod közt éled az ének,

Győzve sivár közönyön, győzve dühös viharon.”

A faóriást a Margitszigeti forrás vízével próbálták tartósítani, meszes rétegbe zárva megőrizni az örökkévalóságnak. A kísérlet sikerült, a fatörzs ma is megtekinthető a forrásnál, ugyanis összeforrt annak falával, így ott állít emléket a híres „Vihar Bükknek”.

A 477 méteres magasságból, majdnem félkörpanoráma nyílik a fővárosra, a Dunára és a belső budai hegyvidékre, szép időben a Hármashatár-hegy környezete is jól kivehető. Minden évszakban sokan látogatják, a régi síház épületében vendéglő működik, vele szemközt pedig a szinte legendássá vált rétesező szolgálja a kirándulókat. A Széchenyi-hegyi Gyermekvasúton, fogaskerekűvel, gyalog, biciklin, vagy akár busszal is kényelmesen megközelíthető, kiváló kikapcsolódást nyújt. Az Erzsébet kilátó, és a Libegő a János-hegyen, egy könnyed 2,5 kilométeres, edzőcipős séta során elérhető, a kényelmesebb kirándulók, ezt az utat kisvasúton is megtehetik.

Valamikor, 7 lesiklópálya és 5 kilométeres sífutópálya volt kialakítva a Normafán és több síház működött rajta, de mára ezek megszűntek. Ennek ellenére, ma is pezsgő élet zajlik itt, az első komolyabb havazással, a fővárosiak tömegei lepik el, ki szánkózni, ki síelni, ki csak nézelődni és forralt borozni és persze a rétesért jár fel.

Az elmúlt években számos fejlesztés történt, a XII. kerületi Önkormányzat és a Pilisi Parkerdő Zrt. együttműködésében, a Normafán és annak környékén, annak érdekében, hogy a kirándulók mind jobban kiélvezhessék a hely nyújtotta örömöket. Számos pihenőhelyet felújítottak, újakat alakítottak ki és a közeli Anna réti játszótér szintén új köntösben várja az ide látogató családokat.

Forrás:

http://www.normafa.hu/

https://hu.wikipedia.org/wiki/Normafa